Fejlesztések

Tanulásban akadályozottak gyógypedagógiája

Az idegrendszer biológiai és/vagy genetikai okra visszavezethető gyengébb funkcióképessége, illetve a kedvezőtlen környezeti hatások folytán tartós, átfogó akadályozottságot, tanulási nehézségeket, tanulási képességzavart mutatnak. (Mesterházi, 1998)

A tanulókra jellemzőek lehetnek a téri tájékozódás, a finommotorika, a figyelemkoncentráció, a bonyolultabb gondolkodási folyamatok, a kommunikáció, valamint a szociális alkalmazkodás fejlődésének eltérései. A munkatempó lassúbb, koncentrációs nehézségek állhatnak fenn, az írás-olvasás és számolás jelrendszerének felismerése és alkalmazása nehézségbe ütközik.

Az emlékezeti teljesítmény csökkent, a munkamemória kapacitása eltérő lehet, a korábban elsajátított tudás előhívása a tartós memóriából problémás. Az összefüggések, analógiák felismerése és alkalmazása, analízis-szintézis nehézséget jelent. (Jaksa, 2006) Az egyes készségek fejlettségében gyermekenként is jelentős eltérések vannak (Józsa és Fazekasné, 2006a, 2006b).

E tünetek eltérő mértékben, mindig egyedi kombinációban jelennek meg, a tanulási képesség különböző mértékű fejlődési zavarát eredményezik, és akadályozzák az iskolai tanulás sikerességét. (Mesterházi, 1998)

Kapcsolódó cikkek

Vélemény, hozzászólás?

'Fel a tetejéhez' gomb