Gyógypedagógia szakmai program

A gyógypedagógia mint folyamat valamely sérülés, illetve fogyatékosság következtében az akadályozott fejlődésű személyek sajátos nevelési, terápiás, rehabilitációs szükségleteinek a kielégítését szolgálja, bármely életkori szakaszban. Az ellátás részét képezi a diagnosztikus tevékenység, a terápia és a hozzátartozókkal való kapcsolattartás, tájékoztatás és tanácsadás egyaránt.
Ahogy gyógypedagógiai terápiában alapvetően, így a Szent Vincent Rehabilitációs Központban is a képességek kialakítása és fejlesztése a nevelés lényegi tartalma. A diagnosztikus munka során a gyógypedagógus anamnézisfelvételt és állapotfelmérést végez, mely alapján egyéni terápiás tervet állít fel. A fejlesztési folyamat fő feladatai a pszichés funkciók (érzékelés, észlelés, figyelem és emlékezet), motoros, orientációs, kreatív, kommunikációs, kognitív és szociális képességek fejlesztése.
A gyógypedagógiai terápia alkalmazása különösen akkor indokolt, ha az érintett pszichikus funkcióiban, képességprofiljában, viselkedésében olyan eltérések mutatkoznak, amelyek különösen nehezítik a harmonikus fejlődést. A gyógypedagógus pedig a kompetenciájának megfelelő rehabilitációs feladatokat lát el és együttműködik más szakemberekkel.